Samazini savu risku!

TOP 10 padomi

Kā samazināt bīstamu ķīmisko vielu ietekmi uz savu veselību:

1.       Kad vien iespējams, iegādājieties dabīgu produkciju.
2.       Nomazgājiet un nomizojiet augļus un dārzeņus pirms ēšanas.
3.       Izvairieties no pesticīdu izmantošanas mājās vai dārzā.
4.       Nelietojiet konservētu pārtiku. Tā vietā izvēlieties svaigus, saldētus vai žāvētus produktus.
5.       Neļaujiet ēdienam nonākt saskarē ar polivinilhlorīda (PVC) ietinamo plēvi.
6.       Lietojiet polikarbonātu nesaturošas bērnu barošanas pudelītes, vai, vēl labāk, barojiet bērnus ar krūti.
7.       Tā vietā, lai izmantotu gaisa atsvaidzinātājus, atveriet logus.
8.       Izmantojiet videi draudzīgus tīrīšanas līdzekļus.
9.       Iegādājieties ziepes, šampūnus un kosmētiku, kas nesatur sintētiskas aromātvielas.
10.     Izmantojiet krāsas, lakas un līmes ar zemu GOS saturu vai tādas, kas ražotas uz ūdens bāzes.

Meklē:


Eiropas Savienības ekomarķējumu
Šis marķējums ir oficiāla godalga produktiem, kuri atbilst augstiem vides standartiem. Ražotāji var pretendēt uz tiesībām izvietot šo marķējumu uz plaša spektra precēm, tai skaitā uz virtuves dvieļiem, tualetes papīra, veļas pulvera un krāsām.

Preces ar zemu GOS saturu
GOS ir gaistoši organiskie savienojumi (VOC, volatile organic compounds). Tie atrodami daudzās krāsās un tīrīšanas līdzekļos; šīs vielas veicina gaisa piesārņojumu, kas izraisa astmu un citas elpošanas problēmas. Meklējiet marķējumus, kuri norāda uz minimālu vai zemu GOS saturu.

Kuras preces var būt bīstamas un ar ko tās aizstāt?

 

Gaisa atsvaidzinātājs

Gaisa atsvaidzinātājs nenovērš nepatīkamās smakas, bet jūsu mājā izsmidzina ķīmijas kokteili ar noteiktu aromātu. Pētījumi liecina, ka tas var radīt galvassāpes, zīdaiņiem izraisīt caureju un sāpes ausīs, bet viņu mātēm radīt depresīvu noskaņojumu.

Risinājums: Nelietojiet aerosolus - labāk atveriet logus. Gaisu var atsvaidzināt ar kaltētiem ziediem, vasku, dzeramo sodu, citrusaugiem un dabīgajām ēteriskajām eļļām.

 

Kosmētika

Kosmētikas un tualetes piederumu sastāvā ir parfīms, kas var apzīmēt gandrīz simts dažādu ķīmisko vielu. Tās var būt alerģiskas, uzkrāties cilvēka organismā un bojāt hormonālo sistēmu un imūnsistēmu. Regulāra un ilgstoša matu krāsu lietošana var izraisīt urīnpūšļa vēzi.

Risinājums: Padomājiet – varbūt iespējams mazāk lietot kosmētiku un noturīgās matu krāsas. Izvēlieties ziepes, šampūnus, kosmētiku un mazgāšanas līdzekļus no dabīgām sastāvdaļām, un tādus, kas nesatur sintētiskās aromātvielas, krāsvielas un ftalātus.

Zobu pasta

Zobu pastās plaši lietots antibakteriālais līdzeklis triklozāns pieder kancerogēnu ķīmisko vielu grupai. Triklozāns var negatīvi ietekmēt vairāku orgānu darbību, kā arī apdraudēt organisma imūnsistēmu un hormonālo sistēmu.

Risinājums: Nelietojiet triklozānu saturošu zobu pastu un mutes skalojamos līdzekļus, bet iegādāties zobu pastu, kas izgatavota no dabīgām sastāvdaļām.

 

Bērnu barošanas pudelītes

Vairumu plastikāta pudelīšu bērnu ēdināšanai izgatavo no polikarbonāta (tiek apzīmēts ar PC7), kas satur bisfenolu A – kas bojā cilvēka hormonālo sistēmu un var nonākt pudelītē esošajā šķidrumā.

Risinājums: Labākais risinājums ir bērna barošana ar krūti. Ja tas nav iespējams, izvēlieties pudelīti, kas nav izgatavota no polikarbonāta.

Paklājs

Sintētiskajos paklājos atrodas virkne gaistošo organisko savienojumu, no kuriem daudzi var būt potenciāli bīstami. Daži no šiem savienojumiem ir kancerogēni, kā arī var izraisīt plaušu slimības.

Risinājums: Paklāju vietā izvēlieties koka, keramikas vai korķa grīdas segumus. Ja tas nav iespējams, sintētisko paklāju vietā klājiet tādus, kas izgatavoti no dabīgām šķiedrām.

Dators

Datori un citas elektriskās ierīces parasti satur ķīmiskas vielas, kas novērš to aizdegšanos. Dažas no šīm vielām, piemēram, bromētie liesmu novērsēji, var nokļūt apkārtējā vidē un negatīvi ietekmēt cilvēku hormonālo sistēmu.

Risinājums: Iegādāties datorus un monitorus ar TCO ekomarķējumu, kas norāda uz samazinātu bromēto liesmu novērsēju līmeni produktā. Nenovietojiet datoru guļamistabā, lai pēc iespējas samazinātu savu saskarsmi ar to.

Mēbeles

Mēbeles parasti satur vielas, kas novērš traipu rašanos un aizdegšanos, bet vienlaicīgi nokļūstot cilvēku organismos un bojājot hormonālo sistēmu.

Risinājums: Izvēlieties no dabīgiem materiāliem izgatavotas mēbeles, kas, cik iespējams, minimāli apstrādātas ar ķīmiskajām vielām.

Pārtika

Vairums konservu kārbu satur bisfenolu A, kas bojā cilvēka hormonālo sistēmu. Tas var nonākt kārbā uzglabātajā ēdienā. Bisfenols A ir atrodams arī polikarbonāta plastmasā (tiek apzīmēta ar PC7), no kuras tiek izgatavotas dažāda veida pudeles un konteineri pārtikas uzglabāšanai.

Risinājums: Nelietojiet pārtiku, kas uzglabāta skārda vai plastikāta kārbās – labāk pērciet svaigu, saldētu vai žāvētu pārtiku, vai izvēlēties stikla iepakojumu. Sildot ēdienu mikroviļņu krāsnī, noņemiet ietinamo plēvi un nelietojiet plastikāta kārbas.

Apģērbs

Apģērbs, it īpaši, ja tas ir tīrīts ķīmiski, izdala dažādas potenciāli bīstamas ķīmiskās vielas (bromētos liesmu novērsējus, perflorētās ķīmiskās vielas).

Risinājums: Iegādājieties apģērbu no dabīgiem materiāliem un neizmantojiet apģērbu ķīmisko tīrīšanu, bet mazgājiet to veļas mašīnā.

Panna

Nepiedegošās pannas noslēpums ir tās pārklājumā esošās perfluorētās ķīmiskās vielas. Šīs vielas nokļūst gaisā un ēdienā un akumulējas cilvēka organismā. Tās var izraisīt traucējumus aknu darbībā un palielināt iespējamību saslimt ar urīnpūšļa un cita veida vēzi.

Risinājums: Nelietojiet nepiedegošās pannas, bet gatavojiet ēdienu uz čuguna pannas, uzmanot, lai tas nepiedeg.