Atkritumi

Kur šķirot?

 

Atkritumi.lv

 

Atkritumi ir viena no redzamākajām vides problēmām. Tie ne tikai rada vizuālu piesārņojumu, bet arī to noglabāšana un pārstrāde prasa lielus enerģijas apjomus un piesārņo apkārtējo vidi. Tāpēc pats būtiskākais noteikti ir samazināt atkritumu apjomu:

- neiegādājieties un paši neražojiet preces ar lieku iepakojumu;

- iegādājieties tikai ilgstošas lietošanas preces un atsakieties no vienreizējās lietošanas precēm (vienreizējie plastmasas vai papīra galda piederumi, vienreizējās lietošanas fotoaparāti, papīra mutautiņi u.tml.);

- labojiet lietas, ja tas ir iespējams;

- izvēlieties preces, uz kurām rakstīts, ka tās gatavotas no otrreizējām izejvielām, un paši izmantojiet otrreizējās izejvielas savā ražošanā;

- izvairieties no produktiem, kas iepakoti hlora savienojumus vai halogenētas plastmasas saturošos iepakojumos, piemēram, PVC un/vai PC (skatīt uz iepakojuma PVC3 vai PC7).

Lietojiet atkārtoti:

- Uzziniet vai vecos datorus vai mēbeles, ja tās vēl ir lietošanas kārtībā, nevēlas pieņemt kāda skola vai bērnu nams, kam tie varētu noderēt;

- Atkārtoti uzpildiet printeru kasetes.

Nepiesārņojiet:

- nelejiet šķidros bīstamos atkritumus (piemēram, dažādas krāsas un lakas, organiskās un neorganiskās skābes u.c.) sadzīves notekūdeņu kanalizācijā – tas pasargās mūsu upes, ezerus un jūru no papildus piesārņojuma!

- nededziniet sadzīves atkritumus - tas ir bīstami veselībai, jo atkritumu dedzināšanas procesā rodas indīgas vielas, tiek ir veltīgi izšķiesti resursi, kā arī šāda rīcība ir nelikumīga un sodāma!

- nepiesārņojiet vidi un neļaujiet to darīt citiem – izmetiet atkritumus, pat vissīkākos - pudeles, izlietoto iepakojumu u.c, tikai tam paredzētās vietās.

Šķirojiet:

- šķirojiet sadzīves atkritumus dažādās frakcijās – stiklu, plastmasu, papīru, metāls;

- bīstamos atkritumus atdaliet no sadzīves atkritumiem – baterijas, akumulatorus, riepas, dzīvsudraba lampas un termometrus, lakas un krāsas un nogādā tās tām paredzētajās vietās. Rūpīgi izlasi instrukcijas un seko to norādījumiem!

- luminiscentās dzīvsudraba lampas u.c. bīstamos atkritumus jānogādā AS Bīstamo atkritumu organizācija (BAO)! Ir arī uzņēmumi, kas pieņem izlietotās motoreļļas. Tās var nodot arī degvielas uzpildes stacijās!

 

Informācija, kur nodot atkritumus atrodama šeit: www.atkritumi.lv