Tropu garnele

Tropu garnele

Lat. Penaeus spp.

 


Veikalu plauktos iespējams atrast daudzas lielo, tropisko garneļu sugas. Latviski tās visbiežāk tiek sauktas par tīģergarnelēm vai vienkārši par lielajām garnelēm. Šīs garneles tiek audzētas saimniecībās vai zvejotas ar specializētu zvejas rīku palīdzību, taču abi minētie ieguves veidi nodara postījumu dabai.

Garneles tiek iegūtas ar traļiem, kuri nodara kaitējumu koraļļiem un citiem pie jūras gultnes un gultnē mītošajiem dzīvniekiem. Traļos kā piezveja iekļūst bruņurupuči un daudzu citu sugu dzīvnieki.

AUDZĒŠANA

Specializētās garneļu fermas ir viens no galvenajiem jau tā iznīkstošo mangrovju audžu apdraudētājiem. Mangrovju audzes tiek izcirstas, lai garneļu saimniecībām būtu vieta, kur izplesties. Šāda saimniecību attīstība ir tuvredzīga. Bieži netiek domāts par ilgtermiņa perspektīvām un, vēl jo vairāk, par dabai nodarīto postījumu. Informāciju par to, kādā veidā garneles ir audzētas, uz produktu iepakojumiem tikpat kā nav iespējams atrast.

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet Penaeidae dzimtai piederošās tropiskās garneles (Penaeus monodon, P. vannamei, P. chinnesis, P. merguiensis, Metapenaeus spp un Macrobrachium rosenbergii), kas tikušas intensīvi audzētas vai iegūtas savvaļā, jo to resursi ir ļoti izsīkuši, bet saimniecības nodara kaitējumu Dienvidaustrumāzijas dabai.