Tunzivis

© Wild Wonders of Europe /Zankl / WWF

Dažādas tunzivs sugas ir izplatītas Atlantijas okeānā, Vidusjūrā, kā arī Indijas un Klusajā okeānā.

Tunzivis un tai radniecīgas sugas
Lat.Thunnu ssp.

 

Tunzivs – viena no visiecienītākajām zivīm mūsu veikalos. Šīs sugas zivis dzīvo lielos baros, no 50 līdz 100 zivīm barā. Tunzivis ir ātras un izturīgas peldētājas, tāpēc ļoti daudz laika pavada, meklējot mazāku zivju un kalmāru barus. Zilās tunzivis (Thunnus thynnus) izaug vislielākās – pati lielākā nozvejotā tunzivs svēra 700 kg un bija 5 m gara. Diemžēl šodien tādi milzeņi ir retums.

 

IZPLATĪBA

Dažādas tunzivs sugas ir izplatītas Atlantijas okeānā, Vidusjūrā, kā arī Indijas un Klusajā okeānā.

 

ZVEJAS VEIDI

Tunzivis tiek zvejotas ar riņķvadiem, dreifējošajiem tīkliem, āķu jedām un speciāli tunzivju zvejai pielāgotām makšķerēm.

RESURSU STĀVOKLIS

Zilās tunzivs resursi jau sen ir pārzvejoti, tomēr to zvejniecība turpinās. Arī citas iecienītas tunzivs sugas, piemēram, dzeltenspuru tunzivis (Thunnus albacares) ir pārzvejotas.

 

REKOMENDĀCIJA

Pērciet tikai tādu tunzivi, kuras izstrādājumiem ir MSC sertifikāts. Ja tunzivij nav MSC marķējuma, tas nozīmē, ka tās resursi ir pārtērēti un šo zivi labāk neizvēlēties.

 

REKOMENDĀCIJA

Ja tomēr pērkat, centieties izvēlēties svītraino tunzivi (Katsuwonus pelamis) no Indijas okeāna (FAO 57.) vai Klusā okeāna austrumiem (FAO 77., 81., 87). Šo tunzivju resursu stāvoklis ir nedaudz labāks kā visām citām tunzivīm, savukārt citu dzīvnieku piezveja ir atkarīga no zvejas metodes. Vislabāk izvēlēties tunzivis, kas noķertas ar speciālām makšķerēm, tāpēc nekautrējieties par zvejas veidu jautāt pārdevējam.

 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet zilo tunzivi, kas nozvejota Vidusjūrā (FAO 37. rajons), jo tā ir ļoti pārzvejota un atrodas uz iznīcības robežas. Vidusjūrā izplatīta arī nelegāla tunzivju zvejniecība. Citas tunzivis un tām radniecīgas zivis – dzeltenspuru un lielacu tunzivis, kā arī zobenzivis (Xiphias gladius) un marlīni (Istiompax indica, Makaira nigricans) – arī tiek zvejoti pārāk intensīvi.