Pasaulē pieaug nelegāla dzīvnieku tirdzniecība

Ziloņi, tīģeri un degunradži ir apdraudētas sugas, kas pēdējā laikā arvien biežāk nokļūst malumednieku rokās un – dzīvi vai miruši – tiek pārdoti melnajā tirgū. Šo dzīvnieku pārrobežu tirdzniecība ir aizliegta, bet likumi netiek ievēroti, jo nereti valstīm pietrūkst motivācijas un līdzekļu, lai cīnītos ar organizētās noziedzības grupējumiem.

Datums: dec 21, 2012

Ziloņi, tīģeri un degunradži ir apdraudētas sugas, kas pēdējā laikā arvien biežāk nokļūst malumednieku rokās un – dzīvi vai miruši – tiek pārdoti melnajā tirgū. Šo dzīvnieku pārrobežu tirdzniecība ir aizliegta, bet likumi netiek ievēroti, jo nereti valstīm pietrūkst motivācijas un līdzekļu, lai cīnītos ar organizētās noziedzības grupējumiem. Šogad nelegālai tirdzniecībai Dienvidāfrikā nogalināti vismaz 600 degunradži. Desmitiem tūkstošu ziloņu katru gadu tiek nogalināti, lai iegūtu ziloņkaulu. Savvaļā dzīvo vien 3200 tīģeru, bet pieprasījums pēc tīģeru ķermeņa daļām, kas tiek izmantotas austrumu medicīnā, nerūk.

Kaut arī ir likumi, kas sargā ziloņus, degunradžus un tīģerus, valdības nedara visu iespējamo, lai šīs sugas glābtu. Lai situāciju mainītu, vajadzīgs ieviest pieņemtos likumus praksē, samazināt pieprasījumu, prasmīgāk sadarboties gan valstu, gan reģionu starpā.

Nesen iznākušajā WWF pētījumā noskaidrots, ka nelegāla aizsargājamu dzīvnieku vai dzīvnieku ķermeņu daļu tirdzniecība ir vismaz 19 miljardu dolāru (gadā) vērta „industrija”, pirms sevis atstājot vien narkotiku un cilvēku tirdzniecību un dažādu produktu viltošanu. Tāpat noskaidrots, ka līdzekļi, kas iegūti nelegālajos darījumos ar dzīvniekiem, apdraud valstu drošību.

 

CITES ir konvencija, kas aizsargā dzīvniekus un augus, ierobežojot to tirgošanu un pārvešanu no valsts uz valsti.

 

Ko Tu vari darīt?

Esi informēts! Nereti, iegādājoties eksotiskus suvenīrus, kuros izmantota kāda dzīvnieku ķermeņa daļa, Tu ar savu pirkumu nogalini aizsargājamus dzīvniekus. Uzzini, kā nekļūt par dzīvnieku melnā tirgus upuri. Vairāk: Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā.