Prezentēts KLP “regresa” ziņojums

ES prezidējošā valsts Kipra, noslēdzot savu prezidentūru, nodeva atklātībā „progresa ziņojumu” par plaši apspriesto Kopējo Lauksaimniecības politikas (KLP) reformu.
Datums: dec 19, 2012

Šis ir vēl viens solis tuvāk, lai izlemtu ES Lauksaimniecības Padomes gala pozīciju, kas būs nepieciešama turpmākās sarunās ar Eiropas Parlamentu. Vides organizācijas  WWF, BirdLife un „Eiropas vides birojs” prezentēto ziņojumu nosauc nevis par progresa, bet gan par „regresa ziņojumu”, jo tas samazina reformas un neņem vēra sakotējos uzstādījumus – padarīt KLP videi draudzīgāku, godīgāku un vienkāršāku politiku.

„Pēc sešu mēnešu diskusijām, sarunām un sanāksmēm Kipra noslēdz savu prezidentūru ar KLP ‘reformu’ kas – ja tiks apstiprināta – riskē izveidot jauno politiku vēl videi nedraudzīgāku nekā pašreizējā,” norada Faustīne Defose, lauksaimniecības politikas koordinatore Eiropas vides birojā. „Plānots, ka jaunā t.s. ‘zaļš pēc definīcijas’ pieeja, nosauks par videi draudzīgām arī tādas saimniekošanas metodes, kas tādas patiesībā nemaz nav, tādējādi izveidojot birokrātiski sarežgītu situāciju gan lauksaimniekiem, gan dalībvalstīm.”

„ES dalībvalstis cenšas nobīdīt malā Komisijas priekšlikumu, kaut arī krīzes laikā mums būtu jāmēģina iegūt maksimālu nevis minimālu atdevi no publiskajiem līdzekļiem,” papildina Trīs Robijns, Birdlife ES lauksaimniecības un Bioenerģijas koordinators. „T.s. zaļā tukšvārdība, jeb grīnvašings (greenwashing), ko dalībvalstis vēlas iesmērēt, lai attaisnotu tiešmaksājumus, netiks pieņemts.”

Apzaļumota Kopējā lauksaimniecības politika nav greznība, bet nepieciešamība. Ja mēs vēlamies atrisināt vides problēmas, kas ir aktuālas Eiropas Savienībā, tai pat laikā dodot nākotni Eiropas lauksaimniecībai, Īrijas prezidentūras laikā ir nepieciešams nopietnas pārmaiņas sarunās. Vides NVO aicina uz patiesu progresu, nodrošinot reformu, kas der gan videi, gan lauksaimniekiem, gan politiķiem.