Jūras problēmas var atrisināt tikai iesaistot visas nozares

Lai konstruktīvi risinātu samilzušās Baltijas jūras problēmas, šogad kampaņas „Spēks ir tīrā jūrā” organizatori uzsāk īpašu Baltijas jūras izglītības programmu, kā arī tiks sperti būtiski soļi, lai savestu kopā visas jūrā saimniekojošās nozares un uzsāktu integrētāku un gudrāku jūras pārvaldību.

Datums: okt 9, 2013

„Iepriekšējā kampaņas sezonā secinājām, ka tieši sabiedrības izglītība un tūlītēja ekonomiska labuma gūšana no Baltijas jūras resursiem ir cēlonis mūsu nacionālā dārguma ekoloģiskajām problēmām. Protams, ka jūrā saimnieko ne tikai Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi, bet mums ir jāatrisina savas problēmas un jārāda piemērs pārējām valstīm, kā Baltijas jūru gudri apsaimniekot,” norāda Dzintars Jūra, kampaņas “Spēks ir tīrā jūrā” iniciators.

Šogad kampaņas laikā plānots izglītot un Baltijas jūras problēmu risināšanā iesaistīt nākamos jūras saimniekus, kuri šobrīd vēl sēž skolas solā. Vidusskolēniem tiks skaidrots, kāpēc Baltijas jūra ir īpaša, kas ir tās galvenie draudi un kā tā tiek noslogota, cik tad īsti maksā Baltijas jūra un ko ikviens var darīt tās labā. Īpaši tiks uzrunāti 11. klašu skolēni, kurus aicinās izstrādāt Zinātniski pētnieciskos darbus, lai noskaidrotu, cik eiro maksā Baltijas jūra dažādās saimniecības nozarēs. Tāpat jauniešus aicinās iesaistīties īpašā „Jūras saimnieku parlamenta” spēlē, lai spertu būtiskus soļus pretī integrētai jūras pārvaldībai. Izglītības programmas ietvaros tiks rīkota arī apaļā galda diskusija, kurā eksperti no Zviedrijas skaidros produktu MSC sertifikācijas nepieciešamību un ilgtspējīgas zivsaimniecības principus.

„Jūrā jau gadiem saimnieko daudz un dažādas nozares – zvejnieki, ostu pārstāvji, kuģniecības, naftas transportēšanas un ieguves uzņēmumi, alternatīvās enerģijas ieguves pārstāvji un citi. Šobrīd katra nozare saimnieko atsevišķi, taču ir ļoti svarīgi, lai visas puses sēstos pie viena galda un sāktu domāt par jūru ilgtermiņā. Arī nākotnē cilvēki gribēs ēst zivis un lauku labumus, kuģot un iegūt enerģiju no jūras resursiem. Lai tas būtu iespējams, visiem ir jāliek galvas kopā, uz ko arī aicināsim nozaru pārstāvjus šajā gadā,” stāsta Ingus Purgalis, Pasaules Dabas Fonda Jūras un saldūdens programmas vadītājs.

Lai veicinātu izpratni par Baltijas jūras stāvokli un nākotnes perspektīvām, tiek īstenota ilgtermiņa iniciatīva „Spēks ir tīrā jūrā”. Cīņu pret jūras sagandēšanu uzņēmies veikt Baltijas jūras entuziasts, liepājnieks Dzintars Jūra, kurš apvienojis spēkus ar Pasaules Dabas Fondu un SEB banku. Plašāk par „Spēks ir tīrā jūrā” aktivitātēm ikviens var uzzināt Dzintara mājas lapā www.pdf.lv/dzintars vai facebook.com/DzintarsJura