ASC sertificēts lasis būs pieejams Japānā

Aptuveni 60% no pasaulē audzētajiem lašiem tiek audzēti divās valstīs – Norvēģijā un Čīlē. Savukārt Japāna ir viens no pasaules vadošajiem Atlantijas laša patērētajiem. Fakts, ka Japānas tirgū nu ir pieejams ASC sertificēts lasis, kas audzēts ar atbildību pret vidi, ir būtisks solis okeānu aizsardzībā un ilgtspējīgas akvakultūras attīstībā.

Datums: feb 28, 2014

Atlantijas lasis, kas ieguvis ASC (Aquaculture Stewardship Council) sertifikātu un tiek audzēts Norvēģijā, nu ir pieejams patērētājiem vairāk nekā 400 tirdzniecības vietās Japānā.

Aptuveni 60% no pasaulē audzētajiem lašiem tiek audzēti divās valstīs – Norvēģijā un Čīlē. Savukārt Japāna ir viens no pasaules vadošajiem Atlantijas laša patērētajiem – fakts, ka Japānas tirgū nu ir pieejams sertificēts lasis, kas audzēts ar atbildību pret vidi, ir būtisks solis okeānu aizsardzībā un ilgtspējīgas akvakultūras attīstībā.

Akvakultūru sertifikācijas standarta izveide sākās pirms 10 gadiem un to aizsāka WWF. Šobrīd akvakultūru sertifikāciju pārvalda ASC. Audzētavās audzētas zivis sastāda aptuveni pusi no pieejamajiem jūras produktiem un to popularitāte pasaulē būtiski pieaug. Akvakultūrai strauji attīstoties, bieži arvien lielākam riskam tiek pakļautas vietējās kopienas un jūras vide. Nozīmīgākie riski ir piesārņojums, savvaļas zivju pārzveja (savvaļas zivis tiek izmantotas kā barība audzētavās), dažādas slimības un audzētavu zivju nokļūšana savvaļā. ASC tika radīts, lai šīs būtiskākās problēmas novērstu.

ASC ne tikai sertificē akvakultūru saimniecības, bet arī izvērtē kā jūras produkti tiek sagatavoti un izplatīti, tā, lai produkta sagatavošanas gaitā tiem nebūtu iespēja sajaukties ar citām zivju sugām, populācijām. Logotips ASC uz zivīm un jūras produktiem norāda, ka patērētājs var būt drošs, ka konkrētais produkts audzēts tādā veidā, kas novērš kaitējumu dabai vai vietējām kopienām.

ASC ir neatkarīga bezpeļņas organizācija, kas dibināta 2010.gadā. ASC dibinātāji ir WWF un Nīderlandes ilgtspējīgas tirdzniecības iniciatīva (Dutch Sustainable Trade Initiative (IDH)). ASC sertifikācijas standarts tika radīts daudzās apaļā galda diskusijās, piedaloties ražotajiem, patērētajiem, zinātniekiem un nevalstiskajām organizācijām.

Savvaļas jūras produkti tiek sertificēti ar MSC zīmi. Uzzini vairāk par MSC!

 

Pasaules Dabas Fonda projektu, finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē EEZ finanšu instruments un Latvijas valsts.