Notiks „Jūras saimnieku parlaments”

28. martā Laikmetīgās mākslas centrā “KIM?” pulcēsies 11. klašu skolēni no visas Latvijas, lai piedalītos spēlē „Jūras saimnieku parlaments” un kopīgi mēģinātu vienoties par gudru Latvijas jūras teritorijas apsaimniekošanu. Spēles laikā skolēni iejutīsies nozaru ekspertu lomās un, cīnoties par savas sfēras ietekmes zonām, piedāvās idejas integrētai jūras pārvaldībai. Viskompetentākie un pārliecinošākie nozaru pārstāvji saņems vērtīgas balvas.

Datums: mar 25, 2014

Šo piektdien, 28. martā, Laikmetīgās mākslas centrā “KIM?” (Rīgā, Maskavas ielā 12/1) pulcēsies 11. klašu skolēni no visas Latvijas, lai piedalītos spēlē „Jūras saimnieku parlaments” un kopīgi mēģinātu vienoties par gudru Latvijas jūras teritorijas apsaimniekošanu. Spēles laikā skolēni iejutīsies nozaru ekspertu lomās un, cīnoties par savas sfēras ietekmes zonām, piedāvās idejas integrētai jūras pārvaldībai. Viskompetentākie un pārliecinošākie nozaru pārstāvji saņems vērtīgas balvas.

„Jūras saimnieku parlaments” aizsākās jau pērnā gada rudenī, kad 11. klašu skolēni piedalījās Pasaules Dabas Fonda (PDF) un SEB bankas organizētā lekcijā par Baltijas jūru un izlozēja nozari, ko pārstāv šajā spēlē. Kopumā tiek apspriestas 12 jūrā un ap to saimniekojošas nozares: zivsaimniecība, jūras transports, lielo ostu pārvaldītāji, atjaunojamās enerģijas ieguve, lauksaimniecība, drošība un aizsardzība, zinātne, vides aizsardzība (NVO), vietējās kopienas, tūrisma sektora pārstāvji, piekrastes pašvaldības, kā arī kultūras un vēsturiskā mantojuma aizsardzība.

Pēc lekcijas vairāku mēnešu garumā vidusskolēni izzināja savas izlozētās nozares darbību un specifiku, lai spēles laikā spētu pārliecinoši un kompetenti prezentēt tās darbību, kā arī aizstāvēt savas nozares intereses attiecībā pret citām nozarēm. „Jūras saimnieku parlamentā” jaunieši ne tikai diskutēs par katras sfēras interesēm, bet arī mēģinās zīmēt kopīgu karti, kur visas Latvijas jūras teritorijā un ap to saimniekojošās nozares strādā vienoti, tādējādi jūru nepārslogojot un nenodarot postu tās ekosistēmai.

„Baltijas jūra ir viena no noslogotākajām un piesārņotākajām jūrām pasaulē, un problēmas Baltijas jūrā var tikt novērstas tikai visām  pusēm sēstoties pie viena galda un sākot domāt par jūru ilgtermiņā. Erudīti jaunieši šajā spēlē rāda piemēru valstsvīriem,” norāda Ingus Purgalis, Pasaules Dabas Fonda jūras programmas vadītājs.

Skolēnu profesionalitāti un spēju argumentēt vērtēs kompetenta žūrija – 12 jūrā saimniekojošo nozaru eksperti. Par uzvarētājiem tiks atzītas tās divas skolas, kas, ekspertuprāt, savu nozari prezentēs un argumentēs vispārliecinošāk un profesionālāk. Spēle norisināsies no plkst.10:00 līdz 17:00.

Spēle „Jūras saimnieku parlaments” tiek organizēta Baltijas jūras glābšanas kampaņas „Spēks ir tīrā jūrā” ietvaros un tajā piedalās 11. klašu skolēni no 19 Latvijas skolām: Pumpuru vidusskolas, Babītes vidusskolas, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Rēzeknes Valsts ģimnāzijas, Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas, Cēsu Valsts ģimnāzijas, Valmieras Viestura vidusskolas, Baldones vidusskolas, Ventspils 1. ģimnāzijas, Ventspils 4. vidusskolas, Mērsraga vidusskolas, Talsu 2. vidusskolas, Kandavas internātvidusskolas, Saulkrastu vidusskolas, Limbažu 3. vidusskolas, Salaspils 1. vidusskolas, Salaspils 2. vidusskolas, Jaunogres vidusskolas un Rīgas Teikas vidusskolas.


Jau stāstījam, ka kampaņas „Spēks ir tīrā jūrā” organizatori – PDF un SEB banka – pagājušā gada rudenī uzsāka izglītības programmu ar mērķi Baltijas jūras problēmu risināšanā iesaistīt nākamos jūras saimniekus, kuri pagaidām vēl sēž skolas solos. Šoreiz kā galvenā Baltijas jūras problēma ir izvirzīta nepārdomāta un jūrai nedraudzīga tās apsaimniekošana – katra nozare strādā atsevišķi un domā tikai par savu ekonomisko labumu. Lai atrisinātu problēmas Baltijas jūrā, nepieciešams mērķtiecīgs dialogs gan starp valstīm, gan dažādajām nozarēm.