Seula ieguvusi Zemes stundas galvaspilsētas titulu

Šogad Starptautisko Zemes stundas galvaspilsēta titulu ieguvusi Seula. Pateicoties vispusīgajai pieejai, ar kuru Seula risina klimata pārmaiņas, un apņēmību pilsētā ieviest atjaunojamo enerģiju, Seula apsteigusi iepriekšējo gadu uzvarētājis – Vankūveru (Kanāda) un Keiptaunu (Dienvidāfrika).

Datums: apr 21, 2015

Šogad Starptautisko Zemes stundas galvaspilsēta titulu ieguvusi Seula. Pateicoties vispusīgajai pieejai, ar kuru Seula risina klimata pārmaiņas, un apņēmību pilsētā ieviest atjaunojamo enerģiju, Seula apsteigusi iepriekšējo gadu uzvarētājis – Vankūveru (Kanāda) un Keiptaunu (Dienvidāfrika). Seula kā savu mērķi ir izvirzījusi krasu siltumnīcefekta gāzu (SEG) izraisošo emisiju samazināšanu, piešķirot reālistisku budžetu aktivitātēm, kas veicina saules enerģijas izmantošanu iedzīvotāju vidū. Tāpat transporta līdzekļu radītais emisiju apjoms tiek mazināts ar “zaļākas” degvielas palīdzību, palielinot autobusu līniju skaitu pilsētā, kā arī attīstot auto dalīšanas programmas (iespēja parocīgi izīrēt mašīnu uz īsu laika posmu – dažām stundām vai pat minūtēm).

Seula kalpo kā piemērs gan ātri augošajām Āzijas pilsētām, gan visai pasaulei – tās ambiciozā iniciatīva samazināt SEG emisijas par 10 miljoniem tonnu un sasniegt 20 procentu elektrības pašpietiekamību ieguvusi spēcīgu žūrijas atbalstu.  “Mūs sagaida neskaitāmi pārbaudījumi, ja runājam par cīņu ar klimata pārmaiņām un pasaules ekosistēmu un resursu saglabāšanu”, uzsver Marko Lambertini, Starptautiskā WWF ģenerāldirektors. “Pilsētām jārada piemērs un jāliek pasaulei sekot ilgtspējīgas attīstības modelim, kura pamatā ir atjaunojamā enerģija. Seula ir iedvesmojošs piemērs tam, cik atbildīgi un nopietni pilsēta var strādāt ar šiem uzdevumam”. Progresam, kas noticis pilsētās kā Seula, vajadzētu kalpot kā piemēram valstu līderiem 2015.gada decembrī gaidāmajā Parīzes Klimata konferencē.

Pasaules Dabas Fonda Zemes stundas Pilsētu izaicinājumā (WWF’s Earth Hour City Challenge) tika pieteiktas 163 pilsētas, kas pārstāvēja 16 valstis. Pilsētas tika vērtētas pēc to izvirzītajiem mērķiem un risinājumiem, kas ļautu lokālā mērogā samazināt oglekļa līmeni. Žūrijas komisija Seulu kā Starptautisko Zemes stundas galvaspilsētu izvēlējās pēc tam, kad tika izveidots katras valsts uzvarētāju kandidātu saraksts. Nacionālo Zemes stundu galvaspilsētu vidū bija Belo Horizonte (Brazīlija), Kordoba (Spānija), Evanstona (ASV), Gotenburga (Zviedrija), Hatjai, (Taizeme), Jakarta (Indonēzija), Lati (Somija), Monterija, (Kolumbja), Parīze (Francija), Petaling Jaja (Malaizija), Puebla, (Meksika), Singapūra (Singapūra),Tane (Indija), Tcvane (Dienvidāfrik) un Vankūvera (Kanāda).

“Seula, kas ir augoša Āzijas megapilsēta un atzīts reģiona līderis lokālās klimata darbībās, ir godam nopelnījusi Zemes stundas Pilsētu izaicinājuma uzvaru. Seula nepārtraukti atskaitās par progresu, sasniedzot savus izvirzītos klimata mērķus un demonstrē ļoti strauju emisiju samazinājumu. To darot, Seula pierāda, cik svarīga ir pilsētu loma cīņā ar globālajām klimata pārmaiņām,” uzsver Džino Van Begins, Lokālo Valdību par Ilgstpēju (Local Governments for Sustainability, ICLEI) vadītājs.

Pasaules Dabas Fonds strādā kopā ar ICLEI, lai mobilizētu pilsētas piedalīties šajā konkursā. ICLE nodrošina Oglekļa Klimata Reģistru (OKR), kas kalpo kā atskaites sistēma šai iniciatīvai. Zviedru Pasta Loterija (Swedish Postcode Lottery) ir galvenais Pasaules Dabas Fonda Zemes stundas Pilsētu izaicinājumā finansiālais partneris.

 

Pasaules Dabas Fonda darbu vides interešu aizstāvībā un pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē EEZ finanšu instruments un Latvijas valsts. Uzzini vairāk!