Rīkos diskusiju par atbildīgi apsaimniekota meža izmantošanu ražošanā

FSC® (Forest Stewardship Council) zīmolu šobrīd atpazīst aptuveni piektā daļa Latvijas iedzīvotāju, taču ne visi izprot šīs kvalitātes zīmes nozīmi. Tāpēc, tuvojoties starptautiskajai atbildīgi apsaimniekotu mežu dienai – FSC Friday –, FSC pārstāvniecība Latvijā, Pasaules dabas fonds un uzņēmums Tetra Pak rīko publisku diskusiju par FSC sertifikāta nozīmi pasaulē un Latvijā.

Datums: sep 29, 2016

Diskusijā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem, kā sekmēt ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu un atstāt Latvijas mežus kā pārdomāti apsaimniekotu mantojumu nākamajām paaudzēm? Kā FSC standartiem atbilstošā mežu apsaimniekošanā var iesaistīties ikviens iedzīvotājs? Kā produktu iepakojums var palīdzēt saglabāt mežus nākamajām paaudzēm un kalpot kā otrreiz izmantojams resurss?

FSC Friday šogad visā pasaulē tiek atzīmēta 30. septembrī. Publiska diskusija ar FSC Latvijas pārstāvja, Pasaules dabas fonda, iepakojumu ražošanas uzņēmuma Tetra Pak, kā arī dārza mēbeļu ražotāja Ekju un mežsaimniecības uzņēmuma Bergvik Skog dalību notiks piektdien, 30. septembrī, no plkst. 11:00 “Koka Rīga” telpās, Krāsotāju ielā 12.

Ik gadu FSC Friday diena kalpo tam, lai sabiedrības uzmanību pievērstu ilgtspējīgai saimniekošanai mežā. FSC® sertifikāts, kas mežu īpašniekiem, kā arī sertificētiem ražošanas uzņēmumiem izvirza virkni prasību meža apsaimniekošanā, ir kļuvis par atpazīstamu un pieprasītu kvalitātes zīmi visā pasaulē. FSC simbols uz dažādiem izstrādājumiem – sākot no sulas pakas pārtikas veikalā līdz dārza mēbelēm un papīram birojā –, ir veids, kā pircējiem palīdzēt noorientēties un sniegt pārliecību, ka ar savu pirkumu un šķietami mazo ikdienas izvēli, viņi atbalsta labāku mežu apsaimniekošanu un to saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

FSC zīmols var palīdzēt iekarot pircēju sirdis dažādu produktu ražotājiem, taču pats būtiskākais – FSC ļauj sabiedrībai iesaistīties mežu apsaimniekošanā, panākot ekonomisku interešu sabalansēšanu ar vides un sociālām vajadzībām,” uzsver FSC pārstāvis Latvijā Imants Krūze.

“FSC sertifikācija pieprasa meža apsaimniekotājiem lūkoties plašāk uz savas rīcības ietekmēm vides un sociālajās jomās, kas ir arī atbilde pēdējo desmitgadu tendencēm meža apsaimniekošanā pasaulē. Augsnes, ūdenstilpju, dabas daudzveidības aizsardzība ikdienas meža darbos, ierobežots ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu pielietojums, bioloģiski augstvērtīgu mežu saglabāšana ir prasības, ko ietver FSC standarti. FSC stingri uzrauga sociālo garantiju un darba aizsardzības nosacījumu ievērošanu mežā strādājošajiem, kā arī sabiedrībai sniedz unikālu iespēju līdzdarboties mežu apsaimniekošanas plānošanā savā pagastā un valstī kopumā,” šādas praktiskas FSC priekšrocības Latvijā saredz Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis.

Tetra Pak ir viens no uzņēmumiem, kurš savā ražošanas procesā izmanto FSC sertificētu kartonu, ko apliecina FSC sertifikāta simbols uz Tetra Pak ražotā iepakojuma. “Daudzi Latvijas uzņēmēji jau novērtē FSC kvalitātes zīmes svaru un ir izgājuši sertifikācijas procesu. Tas paver papildu iespējas jaunu noieta tirgu veicināšanai, jo apliecina, ka ražošanas procesā ir izmantots videi draudzīgi un sociāli atbildīgi apsaimniekots mežs. Rīkojam šo diskusiju, lai pievērstu uzmanību FSC zīmei un skaidrotu sertifikācijas nozīmi kā uzņēmējiem, tā arī sabiedrībai kopumā, jo ar FSC marķēta produkta izvēle faktiski ir mūsu kopīgs balsojums par veselīgu rītdienas Latviju,” saka Tetra Pak Baltijas reģiona Vides projektu vadītāja Marija Slaidiņa.

Kā liecina Tetra Pak šogad veiktā pētījuma “Baltijas iedzīvotāju pārtikas izvēles un dzīvesstila paradumi”[1] rezultāti, – vairāk nekā pusei jeb 57% Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, kādā iepakojumā ir iepakots izvēlētais produkts. Turklāt vairums (65%) uzskata, ka videi draudzīgs iepakojums nākamo trīs gadu laikā spēlēs arvien nozīmīgāku lomu produktu izvēlē.

FSC licences kods Tetra Pak ir FSC® C014047.[1] Pētījums veikts 2016. gada aprīlī sadarbībā ar tirgus un sociālo pētījumu aģentūru “Latvijas Fakti”, aptaujājot 3112 respondentu izlasi vecumā no 15 līdz 74 gadiem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Papildu informācijai:

 

Imants Krūze,

FSC pārstāvis Latvijā

i.kruze@lv.fsc.org

T: +37126135551

Marija Slaidiņa,

Tetra Pak Baltijas reģiona Vides projektu vadītāja

E: Marija.Slaidina@tetrapak.com

T: +371 22053601