Pasaulē lielākajā vides akcijā “Zemes Stunda” piedalījies rekordliels valstu un teritoriju skaits – 187

© Aija Krodere

Vakar atzīmēta akcija “Zemes Stunda”, kuras laikā, paužot savu atbalstu videi draudzīgam dzīvesveidam, pasaulē piedalījās rekordliels valstu un teritoriju skaits – 187. Arī  Latvijā notikusi liela iedzīvotāju atsaucība dalībai Zemes Stundas pasākumos, iesaistoties gan pašvaldībām un to iedzīvotājiem, gan pilsētu domēm, organizācijām un uzņēmumiem. Zemes stundas sauklis šogad bija “Iededzies pārmaiņām”.

Datums: mar 26, 2017

Šis gads tika atzīmēts kā 10. Zemes Stundas jubilejas gads, kad akcija tiek īstenota visā pasaulē, pirmo reizi tā notika Sidnejā, Austrālijā, pirms 11 gadiem. Šobrīd vairāk, nekā jebkad iepriekš ir nepieciešama izlēmīga rīcība, lai samazinātu klimata pārmaiņas. 2016. gads bija karstākais gads meteroloģisko novērojumu vēsturē, un tāpēc valstu valdībām, pasaules iedzīvotājiem un uzņēmumiem ir jārīkojas, lai sasniegtu Parīzes nolīguma (Paris Agreement) īstenošanu, uzlabojot energoefektivitāti un noturētu globālo sasilšanu zem 2°C un turpinātu centienus to saglabāt 1,5°C apmērā, norāda Pasaules Dabas Fonds.

“Pasaules iedzīvotāji ar Zemes Stundas starpniecību izrāda savu vēlmi iesaistīties,” atzīmē Sids Dass (Sid Das), Earth Hour Global vadītājs, “Neatkarīgi no tā, vai tu dzīvo Peru, Filipīnās vai Portugālē, klimata pārmaiņas ir nozīmīgas, un rekorlielais dalībnieku skaits šī gada Zemes Stundā ir spēcīgs atgādinājums, ka sabiedrība visā pasaulē vēlas iesaistīties klimata pārmaiņu apturēšanā.”

“Sākot ar kūstošo Arktikas ledu un beidzot ar bojā ejošo koraļļu rifu, pasaulē iezīmējas skaidri indikatori, kas liecina – mēs iznīcinām šo planētu. Tikai kopā kā globāla sabiedrība mēs varam to novērst,” norāda S. Dass.

Latvijā vairāk kā 60 pašvaldības aicināja iedzīvotājus atzīmēt Zemes stundu un atbildīgi rīkoties videi draudzīgi katru dienu. Rīgā vairākās kafejnīcās un restorānos notika akustiskās mūzikas koncerti un vakariņas sveču gaismā. Novados iedzīvotājus pulcēja pasākumi centros pie ugunskuriem, vides izglītības darbnīcas, akustiskās mūzikas koncerti, orientēšanās spēles, nakts skrējieni, gājieni un daudz citas aktivitātes.

Akciju “Zemes Stunda 2017” Latvijā atbalsta uzņēmums "Tetra Pak".

Par Zemes stundu

Zemes stunda ir pasaulē lielākā vides aizsardzībai veltītā akcija, kas ikgadēji notiek marta pēdējās sestdienas vakarā laikā no 20:30 līdz 21:30 pēc vietējā laika. Līdzīgi kā Jaunā gada sagaidīšana, Zemes stunda tiek organizēta un svinēta ikvienā pasaules daļā, sekojot laika joslu plānojumam. Zemes stunda deviņu gadu laikā ir attīstījusies par globālu kampaņu, kurā ikvienam pasaules iedzīvotājam dota iespēja parādīt savu attieksmi un rīcību vides un dabas ilgtspējas saglabāšanai. Akcijas laikā iedzīvotāji, institūcijas, uzņēmumi, organizācijas, ir aicināti simboliski uz vienu stundu izslēgt elektrību, tādējādi paužot savu atbalstu vides un klimata pārmaiņu problemātikai un nepieciešamajiem risinājumiem.

Par klimata izmaiņām

Galvenā siltumnīcas efektu radošā gāze ir oglekļa dioksīds (CO2), kas rodas, dedzinot oglekli saturošu kurināmo (ogles, naftu, dabasgāzi) un izvirstot vulkāniem. Tūkstošiem gadu pastāvēja zināms līdzsvars, jo daba spēja absorbēt radušās klimata gāzes, taču tagad situācija ir mainījusies Cilvēku radītā CO2 un citu siltumnīcefekta gāzu (SEG)apjoms pārsniedz Zemes absorbcijas spējas un izraisa siltumnīcas efektu, kas veicina klimata pārmaiņas.

Par Pasaules Dabas Fondu

WWF ir viena no lielākajām dabas aizsardzības organizācijām pasaulē. Pasaules Dabas Fonda mērķis ir dabas aizsardzība, lai saglabātu ģenētisko, sugu un ekosistēmu daudzveidību, nodrošinātu atjaunojamo dabas resursu nenoplicinošu izmantošanu tagad un nākotnē, palīdzētu samazināt piesārņojumu, kā arī dabas resursu un enerģijas izšķērdīgu patēriņu. Ikviens var iesaistīties Pasaules Dabas Fonda darbā, kļūstot par atbalstītāju vai brīvprātīgo.