ASV prezidents Tramps plāno atcelt visu līdz šim sasniegto klimata politikā

© Gaston Lacombe

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Donalds Tramps un viņa administrācija paziņojusi, ka veiks pasākumus, kas atceļ līdz šim sasniegto klimata politikā. Tas attiecas arī uz Tīrās enerģijas plānu (Clean Power Plan), kurš tiek uzskatīts par visnozīmīgāko klimata pārmaiņām veltīto likumu ASV valsts vēsturē.


Datums: apr 4, 2017

ASV elektrostaciju oglekļa emisijas sastāda gandrīz 40 % no visām ASV oglekļa emisijām. To dēļ pasaules kopīgajā oglekļa piesārņojumā ASV rada lielāko daļu. Tīrās enerģijas plāns ir pamatkomponents ASV plānam samazināt oglekļa emisijas, ko valsts apņēmās īstenot Parīzes nolīguma ietvaros.

WWF (World Wide Fund for Nature) stingri pieprasa ASV prezidentam D. Trampam un viņa administrācijai izstrādāt skaidru un efektīvu plānu, kas izpildītu starptautiskās saistības, aizsargātu Amerikas iedzīvotājus un garantētu ekonomikas un visas sabiedrības drošību pret pieaugošajiem klimata pārmaiņu draudiem.

Pasaules vadošās nācijas ar ASV priekšplānā pēdējos gados ir sanākušas kopā, lai pievērstu uzmanību klimata pārmaiņām un izmantotu izdevību radīt miljoniem darbavietu, kas nepieciešamas atjaunojamo enerģiju ekonomikā. Nav noslēpums, ka vairāk nekā 3,3 miljoni amerikāņu ir nodarbināti transportlīdzekļu ražošanā ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni, tādējādi samazinot enerģijas patēriņu un nodrošinot tīru enerģiju ASV mājsaimniecībām. Tās ir vairāk darbavietas nekā visās fosilā kurināmā izmantošanas jomās kopā.

Amerikas vadošie uzņēmumi atbalsta klimata pārmaiņām veltītās darbības. Tūkstotis ASV uzņēmumu aicina Donalda Trampa administrāciju atbalstīt zema oglekļa piesārņojuma politiku un izpildīt Parīzes nolīguma pieņemšanas laikā dotos solījumus.

Un tāpat domā arī ASV sabiedrība — nesenā Jēlas Universitātes veiktā aptaujā vairākums pieaugušo katrā kongresa vēlēšanu apgabalā atbalstīja oglekļa dioksīda emisiju samazināšanu esošajās spēkstacijās, kuras tiek darbinātas ar akmeņoglēm.

ASV ir jāturpina meklēt ilgtspējīgus risinājumus, nevis jāatceļ esošās ASV klimata stratēģijas, neko nesniedzot vietā. Visiem ir jāstrādā kopā, lai par galveno prioritāti kļūtu mūsu planētas nākotne — tāda, kas var nodrošināt tīru gaisu, tīru ūdeni un veselīgus mežus, kas nepieciešami, lai cilvēks, daba un uzņēmējdarbība spētu attīstīties.

 

No angļu valodas tulkojis Jānis Dzimtais, PDF praktikants